Jerzy Leszkiewicz

ur.1 lutego 1942 r. w Dawidgrodek (na Białorusi) – zm. 21 grudnia  2021 r. w Białymstoku.

Był zawodnikiem Juvenii i Jagiellonii Białystok. Karierę sportową rozpoczął w roku 1958 jako uczeń Technikum Budowlano-Drogowego w Białymstoku. Biegał sprinty, rekordy życiowe: 100m -10.9, 200m – 22.5, 400m – 49.6. Jako zawodnik nie osiągnął laurów ogólnopolskich, ale  był czołowym sprinterem województwa białostockiego w latach 60, w tym Mistrzem Województwa.

Jako trener pracował kolejno w Jagiellonii, Juvenii i Podlasiu Białystok. Wyszkolił mnóstwo zawodników, którzy osiągnęli cenne sukcesy:

Jagiellonia Białystok: Jerzy Mydlarz, Izabela Czajko,

Juvenia Białystok: Piotr Berestiuk, Kamil Masztak 

Podlasie Białystok: Karolina Łozowska, Weronika Bartnowska, oraz  wielu innych zawodników i zawodniczek.

Był przykładem prawdziwego, zaangażowanego bez reszty w swoją pracę z młodzieżą trenera. Życie nie raz rzucało mu „kłody pod nogi”, a on dalej robił swoją wspaniałą szkoleniową robotę. Wiosną  2021 roku, w maju, otrzymał prestiżową nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt działalności sportowej. Był też doceniany przez PZLA – przyznano Mu tytuł – Zasłużonego Trenera PZLA. Gdy prowadził z sukcesami Piotra Berestiuka, w 1997 roku otrzymał z rąk  ówczesnego Ministra Sportu – Nagrodę Indywidualną II stopnia za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w dziedzinie kultury fizycznej.

 

Spoczywaj w pokoju!

podlasie

ea

iaaf